Izolacyjność akustyczna przegród
1.Wymagana wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona ścian zewnętrznych z oknami.
1) Należy wyznaczyć minimalną wartość wskaźnika w zależności od miarodajnego poziomu dźwięku A odrębnie dla dnia i nocy i jako wymaganie należy przyjąć tę wartość wskaźnika, która jest większa.
2) Wymagania określa się indywidualnie.
3) Podane w tablicy wymaganie dotyczy ochrony pomieszczeń przed hałasem zewnętrzny. Dla przypadków, w których emisja hałasu przez ścianę zewnętrzną do środowiska może przekroczyć wartości dopuszczalne, określone odrębnymi przepisami lub może powodować zagrożenie hałasem innych pomieszczeń w budynku do wymaganą izolacyjność akustyczną ściany zewnętrznej należy określi indywidualnie.
2.Wymagana izolacyjność akustyczna części pełnych przegrody zewnętrznej i okien stanowiących nie więcej niż 50% wielkości powierzchni przegrody zewnętrznej w pomieszczeniu.
3.Zalecane wartości wskaźników izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych w budynkach jednorodzinnych.
1) Wymaganie nie dotyczy stropów między pomieszczeniami połączonymi wewnętrzną klatką schodową.
4.Wymagane wartości wskaźników izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych w budynkach (na podstawie normy PN-B-02151-3:1999).
1) należy przyjmować w zależności od rodzaju (hałaśliwości) pomieszczenia technicznego
2) większa wartość dotyczy ściany oddzielającej pokój od pomieszczenia sanitarnego
3) zaleca się przyjmowanie większych wartości szczególnie w budynkach korytarzowych
4) większe wartości – zalecane
5) należy przyjmować w zależności od funkcji przylegających do siebie pomieszczeń
Wymagania izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych
Podane w normie wymagania izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych w budynkach mieszkalnych dotyczą wypadkowej izolacyjności akustycznej przegród z oknami (ścian, dachów z oknami dachowymi) i izolacyjności akustycznej ścian szczytowych. Wymagane wartości są uzależnione od poziomów hałasu występującego w otoczeniu budynku (przy elewacji na wysokości okien) przy uwzględnieniu zmienności hałasu w okresie doby podzielonej na dwie części: dzień godz. 6:00-22:00 i noc godz. 22:00-6:00. W okresie dziennym miarodajnym do oceny hałasu zewnętrznego jest odcinek czasowy 8 kolejnych najniekorzystniejszych godzin, w okresie nocnym 1 najniekorzystniejsza godzina.